Piersi po karmieniu cz.2

Pielęgnacja piersi w czasie karmienia

18023_big

Na nabrzmiałe i obolałe piersi dobrym sposobem jest okład z liści białej kapusty. To warzywo ma lecznicze właściwości – doskonale ochładza i likwiduje obrzęki. Aby piersi w czasie karmienia nie utraciły swej jędrności, masuj je podczas kąpieli szczotką z wypustkami, taką jak do masażu cellulitu. W ten sposób możesz zapobiegać zapaleniom piersi i powstawaniu bolesnych guzków.

1810Ponadto myj piersi delikatnym mydłem dla dzieci. Maluch dużo i często ssie, więc nie możesz stosować żadnych chemicznych kosmetyków, aby dziecko nie miało z nimi kontaktu. Przed podaniem piersi umyj lub przynajmniej przetrzyj brodawkę wodą. Okolice sutka warto po każdym karmieniu spryskać wodą termalną w sprayu. Woda leczy podrażnienia i przynosi ulgę bolącym sutkom. Następnie nasmaruj brodawki specjalną maścią do ich pielęgnacji. Jeśli zmniejszysz ilość karmienia piersią lub dziecko będzie mniej jadło w nocy, możesz stosować kremy ujędrniające biust.

Jak dbać o piersi po karmieniu?

Odpowiednia bielizna w czasie karmienia piersią to nie wszystko. Aby pobudzić skórę biustu do szybszego kurczenia się i zadbać o jej większą elastyczność, należy stosować odpowiednie kremy i żele pielęgnacyjne oraz wykonywać codzienne ćwiczenia gimnastyczne. Jeśli masz taką możliwość, choć raz w tygodniu idź na basen. Pływanie, zwłaszcza żabką, świetnie modeluje kształt piersi. Bardzo dobrze na biust po karmieniu wpływają wodne masaże, które możesz wykonywać podczas wieczornej kąpieli. Przez około pięć minut naprzemiennie na każdą pierś kieruj strumień raz zimnej, raz ciepłej wody, wykonując okrężne ruchy.

30.08.2011 , WYSOKIE OBCASY , ARANZACJA , STYLIZACJA KATARZYNA TKACZYK - DOMAGALA. FOT. ANDRZEJ KRASOWSKI / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: URODA KOBIETY

Ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa więc ukrwienie skóry. Zimna natomiast obkurcza naczynka. W ten sposób pobudzane jest krążenie, co wpływa ujędrniająco na skórę. Po kąpieli należy delikatnie osuszyć piersi ręcznikiem i wmasować okrężnymi ruchami krem lub żel ujędrniający biust. Sposobem na pozbycie się uczucia ciężkości piersi w ciągu dnia jest proste ćwiczenie. Najpierw napnij mięśnie barków, unosząc ramiona jak najwyżej. Taką pozycję utrzymaj na kilka sekund, po czym powoli, wraz z wydechem, rozluźnij je, swobodnie opuszczając ramiona do normalnej pozycji. Ćwiczenie powtórz kilka razy, pamiętając, by ruchy skoordynować z oddychaniem.

Badania kontrolne piersi

Każda kobieta, która ukończyła 25 lat, powinna co roku poddawać się specjalistycznym badaniom USG piersi. Po 35. roku życia zwykle lepszy obraz daje mammografia. Zrobienie samego zdjęcia to za mało – o wiele ważniejszy jest jego fachowy opis. Im wcześniej zostaną wykryte zmiany w piersiach, tym większa szansa na ich wyleczenie. Większość zgrubień, jakie wyczuwają kobiety przy samokontroli piersi, to niezłośliwe torbiele, których się nie operuje. Wymagają one jednak ciągłej obserwacji. Czasem lekarz zaleca terapię hormonalną lub nakłuwanie torbieli.

zatkanie-przewodu-miniatura

Należy pamiętać, że laktacja może się utrzymywać do dwóch lat od porodu. Jeśli wyciek poza okresem karmienia dotyczy obu piersi i nie zawiera krwi lub surowicy, to najprawdopodobniej spowodowany jest zaburzeniami hormonalnymi. Konieczna jest wówczas konsultacja ginekologa-endokrynologa. O wiele groźniejszym sygnałem jest krwisty lub surowiczy wyciek z sutka, który może wskazywać na zmianę rozrostową w przewodzie mlecznym. Właściwa pielęgnacja piersi w okresie laktacji i po jej zakończeniu ma ogromny wpływ na wygląd biustu i stan zdrowia kobiety.

2 thoughts on “Piersi po karmieniu cz.2

  1. Timmsss napisał(a):

    Pamiętam, że jak karmiłam piersią, to mąż mi mówił, że wyglądam jak gwiazda filmów porno…..teraz jest nieco gorzej..

  2. lilka.... napisał(a):

    Jak skończyłam karmić, to mi się piersi zrobiły obwisłe…przykre to.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *